Aşındıkça Kirlenir

Kirlendikçe Aşınır 

 

Denemeler

 

MADENİ YAĞ FİLTRASYONU

YAĞDAKİ SUYUN ALINMASI

Kirli trafo yağının 2 mikron ince filtremizle temizlenmesi. Kirli yağ numnesindeki ince partiküllerin dibe çökmediğine dikkat edelim. Derin filtreleme (Depth Filter) olarak bilinen Filtre kartuşlarımız 1 ve 2 mikron sıkı sarımlı derin katman içerisinden yağın geçmesi ile süzme yaptığından KLASİK YÜZEY FİLTRELERİNE GÖRE bir defada 4-5 kez geçmiş gibi temizlik etkisi sağlar.

Yağa su karışımı mineral yağlarda karşılaşılan bir sorundur; yağın boşaltılmasını gerektirir. Normal koşullarda su yağ ile karışmaz ve hızla dibe çökelir. Yağda su yataklar ve pompa, piston, valf gibi hassas hidrolik donanım için tehlike oluşturur. Su yağ ile birlikte pompalandığında ince partiküller şeklinde yağ içerisinde dağılır (Emülsiyon hali). Bu halde dibe çökelme olmaz ve tesisatta dolaşıma girerek risk yaratır.

Tekmis tekstil firması hidrolik depodan alınan yağın temizlenmesi Tekmis tekstil firması armür yağının temizlenmesi

200 0C sıcaklıkta kızartma yazğını sıcak halde filtrelemek için filtrasyon ünitesi. 

Filtre gövdesi, pompa ve hortumlar paslanmaz çelik. Keçe ve contalar vitondur.

2 milron ince filtreden önce yağ 50-25-10 mikron kademeli ön süzgeç grubundan geçer. Bunlar temizlenebilir tip filtrelerdir.

 

 
 
DENEMELER      

  DİZEL MOTOR YAĞI

Peugeot 301 dizel motor yağı 15000 km çalışmadan sonra kirli durumu ve filtremizle temizlendikten sonraki durumu.

Kirli ve filtrelenmiş yağ numuneleri uzun süre (2 aydan fazla) bekletildikten sonra tortular dibe çökebilmiştir. Solda aynı süre beklemiş olan filtrelenmiş yağ numunesi tortu bırakmamıştır.

Motor yağlarının kullanıum ömürleri Toplam Baz Sayısı (TBN), viskozite ve içerisindeki kurum/kirlilik oranına bakılarak belirlenmektedir. Analizler, yağlarda viskozite ve TBN değerleri kullanılabilir sınırlarda olduğu halde yağ içerisinde biriken ince kurum ve kirlilik nedeniyle değiştirilmek durumunda kalındığını göstermektedir. Bu ince kirlilik OEM filtreler tarafından tutulamamakta, bu tortu Silisyum(toz) ve aşınmış metallerle birlikte yağ içerisinde asılı halde dolaşmakta, yataklar içerisinden sirküle ettiğinde aşındırıcı etki yaratmaktadır.  ÇENELİ KIRICI YAĞI   HİDROLİK EKSKAVATÖR YAĞI
Çeneli kırıcı yağı (Solda kirli, sağda filtreli) Sayfa sonundaki video filmi izleyiniz). Asıl işlevi dişler arasında sürtünmeyi önlemek olan yağ, metal aşıtısı ve silisyumdan oluşan bu kirlilik nedeniyle aşındırıcı hale gelirç Afyon tünel'de çalışan Ekskavatör yağı (Solda tünelde çalışan makinenin 250 saateki durumu; sağda by-pass filtre uygulandıktan sonraki durumu. Makinenin 10 mikronluk OEM filtresi yağda dolaşan bu incelikteki kir partiküllerini  tutamaz)
Jaw crusher oil (Dirty on left, filtered on right ). See the video at the end of the page. Oil becomes abrasive due to this dirt particles consisting of  Fe and Si. Excavator hydraulic oil (Left: Oil after 250 hours of operation in tunnel-work, Right: Same oil in two weeks after on-board installation of by-pass filter. The 10 micron OEM filters are not able to capture these fine particles which becomes abrasive)

Solda (iş makinesi 1400 saatteki yağı); Sağda: 2 mikron by-pass filtre ile 5000 saatteki yağ. Analizde kirlilik düzeyi NAS12 - NAS7

Left: Excavator oil on 1400 hours; Right: Excavator oil on 5000 hours with 2 mic by-pass filter on-board (Contamination level NAS 7 vs NAS12)


  YAKIT HİDROLİK PRES YAĞI

Solda Eurodizel; Sağda: Aynı yakıtın filtrelenmiş durumu

Left: Eurodiesel; Right: Same eurodiesel fine filtered

Hidrolik presler yüksek basınç altında çalışma gerektirirler ve pompa-valf-silindir gibi donanımları kirliliğe karşı duyarlıdır

Solda yeni kanola yağı örneği, sağda aynı yağın Mikron filtremizden geçmiş hali

Abkant pres yağı ve filtremizde süzülmüş hali

 

TRAFO YAĞI

Yan resimde sol bardakta kirli trafo yağı görülmektedir.

Ortadaki fotograf 2 mikron filtre ile bir kademe filtreleme sonucu elde edilen yağ görülmektedir.

Sağdaki fotograf bu yağın 2. kez 2 mikron filtreden geçirilmesi sonucu elde edilen berraklık farkını göstermektedir.

Daha büyük görmek için resme tıklayın

Transformer oil (Left: dirty; Middle: One pass; Right:Two passes - Click to see bigger size))

YAĞDA SU SORUNU
DİŞLİ KUTUSU YAĞI HİDROLİK YAĞ
Yukarıda Ankara Şeker Fabrikasında redüksiyon yağının su karışmış ve kirli hali (solda) ve filtremizde suyu alınıp temizlenmiş hali (sağda) İş makinesinde su karışmış kirli yağ (solda) ve bu yağın filtremizde suyu alınıp temizlenmiş hali (sağda)

 

Toplam ziyaret: