Aşındıkça Kirlenir

Kirlendikçe Aşınır 

 

 1 mikron, 2 mikron, 5 mikron DERİN FİLTRELEME SİSTEMLERİ ile yağınızı uzun süre kullanın, arızaları azaltın, makinenizi koruyun

    

PRES YAĞI - TEZGAH YAĞI FİLTRELEME SİSTEMLERİ

- Hidrolik Presler

- Plastik Enjeksiyon Tezgahları

- Ekstrüzyon Tezgahları

- Takım Tezgahları

 

 

Her ekipmanda mutlaka OEM olarak takılmış yağ filtresi bulunur. Ancak yüksek yağ debileri nedeniyle OEM olarak kullanılan filtreler en ince 25 veya 10 mikrondur . Oysa 300 barı aşan yüksek basınçlar nedeniyle pompa/valf boşlukları 10 mikron altındadırr. Bu nedenle ince partiküller çalışma boşluklarına girerek aşınmalara neden olurlar.

NEDEN ÖNEMLİ

Bu ekipmanda birkaçyüz litreden birkaç tona kadar yoğun hidrolik yağ kullanılır.

Özellikle pistonlu tip pompa ve hassas valflerin kirliliğe aşırı duyarlı olması nedeniyle yağ ömrü kadar ekipmanın arızasız çalışması önem kazanır. 

Tezgahların arıza nedeniyle duruşları ekonomik kayıp yaratır. Aşınmalar nedeniyle silindirlerde basınç kaybı veya pompanın gerekli basıncı üretemiyor olması iş kalitesini olumsuz etkiler.

 UYGULAMA ŞEKİLLERİ

1- MOBİL FİLTRASYON CİHAZI

Çok sayıda tezgah ve makinesi bulunan işletmeler bir ya da iki mobil filtre cihazı ile her bir tezgahın yağını sıra ile ayrı ayrı temizlerler.

Depodaki yağdan çekilip fltre direk depoya Tezgah çalışırken de filtre cihazı kullanılır, böylece iş kaybı olmaz.

    

2- ON-BOARD BY-PASS UYGULAMA

Kiirliliğe çok duyarlı servo-valf gibi donanımın kullanıldığı, duruşu ve onarımı yüksek maliyet tutan, yoğun yağ içeren ekipman için on-board by-pass uygulama önerilir.

 

 

Presler; yüksek basınçlarla çalışan pompa, valf, silindir gibi hidrolik ekipman kirliliğe duyarlıdır 

Atılım Üniversitesi Teknokent'de prese doldurulan yağ filtreden geçerek temizleniyor

 Plastik enjeksiyon ve ekstrüzyon tezgahları en az 3 mikron filtrasyon gerektiren ekipmandır

Şeker Fabrikasları 9000 litre türbin yağı filtremizde temizlenerek kullanılıyor.

 

Tezgahların yağ kapasiteleri ve üretim prosesinde dar boğaz oluşturma riskleri, ekipman bakım ve onarımının uzun süre alması ve pahalı olması gibi etkenler tezgaha özel filtre kullanımını gerekli ve fizibl yapabilir.

 

ÖNEMLİ: 

1- Yeni yağ temiz değildir; genellikle NAS9-10 mertebesinde kirlidir (pompa ve vallflerin kirlilik sınırında). Makineye ilk doldurmada yeni yağın 2 mikron filtre edilmesi gerekir.

2- Yağ değişimi temizliği garanti etmez: Hidrolik sistemde kullanılan yağın %65-75 kadarı depoda, %25-35 kadarı ise hidrolik tesisatta (silindirler, boru ve hortumlar) kalır. Yağ değişiminde bu kirli yağ yeni yağ ile karışır.

 

AVANTAJLARINIZ

- Hidrolik yağ ömrü uzar (İş makineleri için 5000 saati rahatlıkla bulacaktır; endüstriyel tesislerde yağ ömrü daha da uzun olacaktır)

- OEM hidrolik filtre elemanlarının ömrü uzar

- Hidrolik arızalar en aza iner (Hidrolik sistemlerde arızaların %80 nedeni KİRLİLİKTİR)

- Pompa, valf, silindir gibi kirliliğe hassas donanımda aşınmalar en aza iner

Sayfa Başına Dön

     

Toplam ziyaret: