Aşındıkça Kirlenir

Kirlendikçe Aşınır 

 

 1 mikron, 2 mikron, 5 mikron DERİN FİLTRELEME SİSTEMLERİ ile yağınızı uzun süre kullanın, arızaları azaltın, makinenizi koruyun

    

MOTOR YAĞLARI FİLTRASYON ÜRÜNLERİ

YAĞ TEMİZLİĞİ MOTOR İÇİN YAŞAMSAL ÖNEME SAHİPTİR

Motor yağı temizliği tasaruftan önce motorun sağlığı için gereklidir. Kartere kompreyon kaçakları sonucu yağda meydana gelen kurumlaşma, toz ve aşınmış metallerin karışması sonucu, asli görevi yatakta sürtünmeyi azaltmak olan yağ, aşındırıcı hale gelir ve yataklar erkenden metal dökmeye başlar.

UYGULAMA ALTERNATİFLERİ

1- Motor üzerine in-line by-pass uygulama

2- Mobil filtrasyon ünitesi ile bakım programı içinde temizleme

 

FİLTRE ile 1milyon km çalışmş TIR motoru yatağının görünümü

SOL: Motor yağ SAĞ: Filtrelenmiş hali

 

IN-LINE BY-PASS BAĞLANTI

  Filtrenin motor yağlama yağı devresine by-pass olarak sürekli çalışacak şekilde takılmasıdır.
MOTOR YAĞI temizliği motor için yaşamsal önemdedir. Yataklarda aşınma performans düşümüne, sonuçta yatak sarmasına yol açar.

Motor yağı kullanıldıkça yüksek sıcaklık ve basınç etkisiyle karbon siyahı bir renk alır. Bu renk yağın bozulduğu anlamına gelmez. Yağın ömrünü tamamlaması;

- TBN (toplam baz sayısı) oriijinal değerinin yarısına düşmesi

- Viskozitenin %10 kadar fark etmesi durumunda olur.

Bunların dışındaki faktörler yağın kendi özelliğinden değil çevreden gelen etmenlerdir; giderilmeleri halinde yağ kullanılabilir.

 

Uygulamalar  motor yağının, yağ henüz fiziksel ve kimyasal ömrünü tamamlamadan, kir partiküllerinin ve kurumun yoğunlaşması nedeniyle değiştirilmek zorunda olduğunu gösteriyor.

Yağda aşınmış metallerin ölçülmesi motor donanımının aşınma durumunu, kirlilik ve kurum analizi yağın durumunu gösterir.

     AVANTAJLARINIZ      

- Dizel motor yağ ömrü uzar

- OEM filtre ömrü 3-4 kat uzar

- Motor yatak aşınmaları azalır

- Motor performansı iyileşir 

 

Araç Üzeri Uygulama Sonuçları

İSTAŞ Beton Transmikser kamyonu motor yağ devresine by-pass filtre takılmadan önce 6000 saatteki yağ analizi; filtre takılmadan önce, demir 128, Molibden 123, Na-(Sodyum Antifriz karışımını gösterir) 3; TBN değeri 7,05 (Resmi büyük görmek için tıklayın)

Aynı yağ filtre takıldıktan sonra 16000 km çalışmada yağ analizi yağın kullanılabilir durumda olduğunu gösteriyor; TBN 8,15 ile bir derece iyileşme gösteriyor, Demir 23 ppm, Bu yağ 22000 km'ye akadar kullanılabilir durumda çalışmıştır. Motor revizyon dönemi geldiğinden izleme sonlandırılmıştır (Resmi büyük görmek için tıklayın)

 

 

 

 

 

Kullanılabilecek filtreler için: http://www.mikronfiltre.com/urun.html 

ÜRÜN 

MOTOR YAĞI 

Ölçüler

MF1-02

10-16 Litre karter 

ø130 mm Boy:346 mm

MF2-02

16-35 Litre karter 

ø130 mm Boy:525 mm

MF4-02

35-70 Litre karter 

ø130 mm Boy:875 mm

 MF901-01  5 - 10 Litre karter  ø90 mm Boy:346 mm

İçinde elemanı dahil filtre olarak verilmiştir. Montaj için aracın spesifik konfigürsasyonuna göre değişen gerekecek hortum, braket ve hidrolik bağlantılar donanıma dahil değildir.

 

 

   BAKIM AMAÇLI OFF-LINE TEMİZLEME

Motor yağlarının harici bir filtrasyon cihazı ile karter içerisine veya karterden dışarı alınarak temizlenmesi amaçlıdır. Aynı tip yağ kullanılan araç yağlarının bir yerde topanı topluca temizlenmesi de söz konusu olabilir (motor onarım-revizyon, veya motor yağlarının biriktirilip başka uygulamalar için kullanımı gibi durumlar). Farklı tip yağların karıştırılmaması gerekir. 

Aynı ünite ile hem motor hem hidrolik yağ temizliği yapılması, yağların birbirlerini bozabileceği nedeniyle, uygun değildir.

Motor yağı, boşaltmaksızın, karteden çekilerek filtra edildikten sonra tekrar kartere verilebilir. 

CAT Kaya Kamyonu motorlarının yağını testten sonra temizlemek için kullanılan 40 L/Dak  filtrasyon cihazı

Binek aracı motor yağı dibinde zamanla çöken tortu,; filtrelenmiş yağda aynı sürede tortu çökmesi görülmüyor.

 

Uygulanabilir filtrasyon üniteleri için http://www.mikronfiltre.com/urun.html