Aşındıkça Kirlenir

Kirlendikçe Aşınır 

 

 1 mikron, 2 mikron, 5 mikron DERİN FİLTRELEME SİSTEMLERİ ile yağınızı uzun süre kullanın, arızaları azaltın, makinenizi koruyun

    

KIZARTMA YAĞLARI FİLTRASYONU

Yağlar Daha Uzun Ömürlü ve Kızartmalar Daha Sağlıklı

 

SÜZME İŞLEMİ, YAĞIN TEMİZLENMESİ İÇİN YETERLİ DEĞİLDİR; FİLTRASYON GEREKİR

 

Kızartma yağının temizlenmesinde pek çok uygulamada SADECE süzme işlemi yapılır. Bu işlem yağın ince kırıntılardan temizlenmesi için yeterli değildir.Süzme işlemi, yağın kendi ağırlığı atındasüzme yapan maddeden geçmesi işlemidir. Bu uygulamada yağ içerisindeki katı parçacıklar süzgeç malzemesinin gözenekleri içerisinden geçemeyerek süzgeç önünde kalırlar.

ANCAK: Süzgeç medyasının gözenekleri en incesi ancak 25-30 mikron kadar olabilir (yukarıdaki kağıt malzeme gibi); (daha ince mikron hassasiyetinde olan süzme elemanları kullanılırsa yağ kendi ağırlığı ile bu gözeneklerden geçemez); ancak daha ince partiküller rahatlıkla gözeneklerden geçer ve dibe çökelmeden yağ içerisinde asılı kalırlar. İnsan gözü ancak 40 mikron ve üzerindeki büyüklükleri
görebilir. Bunlar kızartma prosesi sırasında yağda asılı kalarak karbonlaşacak şekilde yanar, hem yağ ömrünün kısalmasına neden olurlar,
hem de kızartma üzerine yapışırlar ve sonuçta sağlık riski oluştururlar. İnce partiküllerin dibe çökmesi uzun zaman alır (2-3 gün beklemek
gerekebilir).

FİLTRASYON ANCAK BASINÇ ALTINDA SAĞLANABİLİR:
Süzgeç malzemeleri daha ince gözenekli seçilirse yağ filtre malzemesi içerisinde kendi ağırlığı ile geçemez; geçebilmesi için bir miktar basınç altında sevk edilmeleri gerekir. Bu nedenle SÜZME yeterli olmaz, FİLTRASYON işlemi gerekir.

 

YAĞ İÇERİSİNDE GÖZLE GÖREMEDİĞİMİZ KIRINTILAR
Aşağıdaki yağ örneği analizinde yağdaki ince kırıntılar (partiküller) çeşitli boyut aralıkları için analiz edilmiştir. Burada 25 mikron ve daha küçük olan partiküller süzgeçlerin tutamadığı yağda kalan partiküllerdir.

 
Üstte:solda; kızartma yağı ve aynı yağın filtreden bir kez ve birkaç kez geçmiş durumu
Solda:Bu yağın analizi sonucu içerisinde bulunan partikül büyüklükleri ve partikül sayıları

ISO4406 standardına göre partikül sayımları farklı partikül boyutlarına göre 100 ml birim yağ içerisindeki
partikül sayıları olarak belirlenir.

Kullanılmış yağda 25 mikron altı büyüklükte partikül sayısı 146,343 iken filtrelendikten sonra bu sayı 9,843 e düşmektedir. Yani %95 azalma sağlanmaktadır

 

YAĞ ÖMRÜNÜ UZATMAK VE KIZARTMA KALİTESİNİ KORUMAK İÇİN ÇÖZÜM: FİLTRASYON
 
Süzgeçlerin tutamadığı incelikteki gözle görülemeyen partiküller yanarak yağda bozulmayı (ASİTLENME) hızlandırırlar, bu partiküller kızartma üzerine yapışarak tadı bozar ve sağlık riski (mide ve mesane kanseri) yaratır.  Üst sol resim: Kullanılmış yağ sağda ve solda bu yağın filtrelenmiş durumu. Üst sağdaki resimde filtrelenmemiş numunede 1 hafta sonra dibe çökelen tortu görülüyor.

 

200 0C sıcaklıkta kızartma yağını sıcak halde filtrelemek için filtrasyon ünitesi. 

Filtre gövdesi, pompa ve hortumlar paslanmaz çelik. Keçe ve contalar vitondur.

2 mikron ince filtreden önce yağ 50-25-10 mikron kademeli ön süzgeç grubundan geçer. Bunlar temizlenebilir tip filtrelerdir.

  

KIZARTMA YAĞI REJENERASYONU

Kızartma prosesleri için tavsiye edilen sağlıklı proses sıcaklığı 180 0
dir. Yüksek sıcaklıklarda yanma sonucu yağ içersinde doymuş yağların
oranı yükselir. Bu değerler yağdaki asit sayısını yükseltir. Yağ tekrar kullanıldığında bu istenmeyen doymuş yağlar da yıpranmayı hızlandırırlar.
Rejenerasyon işlemi ile bu trans yağlar kil filtreler içerisinde doğal yöntemlerle emilerek asit sayılarında düşme sağlanır; bu fark yağda renk ve koku değişimi ile de göslemlenir.

DİKKAT!!:
Renk açıcı kimyasallar sağlık için zararlıdır. Bu işlem asla bir rejenerasyon değildir, çünkü yağdaki sitlenmede bir değişim görülmez.

 

FİLTRASYON ÜNİTELERİ

Sıcak Uygulama: Kızartma prosesi sırasında veya kızartma tamamlandıktan sonra yağın soğumasını beklemeden sıcak/kızgın halde iken filtre edilebildiği uygulamadır.

Muhtelif kapasitelerde yağ filtre üniteleri: Ana süzme unsuru ince filtre olup yağın belli bir basınça altında elemanlardan geçmesi sağlanır. İnce filtreden önce kullanılan temizlenebilir süzgeçler filtrenin erken tıkanmasını önler.

Süzme yüzeyini artırmak için süzgeç kolonları

2 mikron ince filtre ve etrafında süzgeç kademesi

 

ÜRÜN KAPASİTE ÇALIŞMA SICAKLIĞI  ÖN SÜZGEÇLER EMİŞ SÜZGECİ ELEKTRİK SİSTEMİ

PUCO-MF1

10 L/Dak

80 0C veya 200 0C sıcaklığa göre alüminyum veya paslanmaz çelik pompa

Aynı gövde içerisinde veya partikül yapısına göre müstakil ön filtre yapısında olabilir:

50-25-10 mikron 

Yağ haznesi altına, veya emiş hattı üzerine uygun kapasitede:

220 / 380 VAC; motor gücü kapasiteye göre; termik koruyucu sistem

PUCO-MF2

20 L/Dak

PUCO-MF4

40 L/Dak

PUCO-2MF4

80 L/Dak